Waiting On Wednesday (2)


Dnešní, středeční meme pořádané Breaking the Spine věnuju knize, kterou se mi na Světě knihy podařilo u stánku Arga ukořistit za neuvěřitelných sto korun českých! Byla to dokonalá kombinace Happy Hour, kdy bylo vše za polovic, a toho, že knížka měla lehce poškozenou vazbu, takže jsem dostala ještě slevu navíc :) Ale dost chvástání, v tomhle meme jde v zásadě o to představit knihy, které jsme ještě sice nečetli, ale nemůžeme se jich dočkat. Takže tady je ta moje supervýhodná:

David Nicholls
Jeden den

Oficiální anotace: Představte si, že někdy během střední školy potkáte člověka, který vám tak přiroste k srdci, že už ho nikdy nedostanete z hlavy. Chodit spolu ale nezačnete. Přesně to je případ Dextera a Emmy, kteří jsou přátelé už dvacet let - od osmaosmdesátého se setkávají vždy po roce. Je samozřejmě jen otázka času - i když nepřiměřeně dlouhého - než se z takového vztahu vyklube něco víc, než jen návštěva muzea a výroční večeře.

Úspěšný román ze současné Anglie vypráví příběh o tom, že skutečné přátelství mezi mužem a ženou není možné, a musí buď skončit, anebo se proměnit v něco jiného, a také o tom, že si ty nejzákladnější věci uvědomíme, až když je pozdě. Vtipně napsaný příběh, ale skrývá nejen úsměvné a citlivě napsané sondy do lidských citů. Vztah, který přešel od náhodné známosti na jednu noc po věrné i nevěrné přátelství až k hluboké lásce a krátkému manželství jakoby mimochodem pod komickým nátěrem ukazuje změny zvyků, mravů a politiky v Británii posledních dvaceti let. Hlavním tématem příběhu se více než klasická "lovestory" stávají pocity osamělosti a hloubka rozporu mezi mladickou nesmiřitelností a kompromisy, které jsme nakonec schopni tolerovat.


Tahle knížka je trochu odbočka od všech těch YA, co poslední dobou čtu, ale myslím, že bude skvělá a věrna Waiting On Wednesday se jí nemůžu dočkat :) Navíc jsem se dočetla, že se podle ní točí i film s Anne Hathaway a Jimem Sturgessem (který vůbec nevypadá k zahození :))  Mrkněte na trailer:



2 komentáře:

  1. Páni to vypadá dobře, snad až moc dobře :D Takže jsem na to dost zvědavá, námět je rozhodně zajímavý :))

    OdpovědětVymazat
  2. No trochu se bojím, že to právě vypadá až MOC dobře... ale snad se nezklamu :)

    OdpovědětVymazat